Avokado Çeşitleri

BACON

Meksika ve Guatemala melezi olup, 1928 yılında Kaliforniya’da seçilmiştir. Ağacı, yüksek boylu ve dikine gelişmektedir.Yaprakları ezildiğinde anason kokusu ortaya çıkmaktadır. Bacon çeşidinin soğuğa toleransı çok iyi ve sıcaklık -4°C’ye düştüğünde zararlanma başlamaktadır.Ürün vermesi tutarlı, erken gelişen ve soğuk bölgelerde Fuerte çeşidinden daha yüksek meyve verimi olan bir çeşittir.‘B’ tipi çiçek yapısına sahiptir. ‘Hass’ çeşidinin tozlanmasında kullanılabilecek bir çeşittir. Genellikle çiçeklenme periyodu, mart ayının ilk haftası başlamakta ve mayıs ayının ilk haftası son bulmaktadır. Meyve yumurta şeklindedir .

‘Bacon’ çeşidinin meyve ağırlığının 170–510 g arasında değiştiği bildirmekle birlikte, ülkemizde Serik-Antalya koşullarında ortalama 250–260 g meyve ağırlığına ulaşılmıştır.Meyve kabuğu yeşil, pürüzsüz ve yumuşak yapıda, ince nispeten kolay soyulmaktadır.Meyve eti rengi açık sarı krem renginde ve hafif liflidir. Çekirdek orta büyüklüktedir .Meyve etinde, yağ içeriği % 15–16 ve kuru madde içeriği % 25–26 arasında olan lezzetli bir çeşittir.Meyve hasadı, kasım başı-ocak ortası olarak saptanmıştır; Taşımaya uygunluğu iyi olan bir çeşittir.

HASS

Baskın olarak Guatemala ırkının özelliklerini taşımasına rağmen, bazı Meksika ırkı özellikleri de bulundurmakta ve 1935 yılında Kaliforniya’da seçilmiştir.Ağacı yayılan bir yapıda gelişme göstermekte ve orta büyüklüktedir. Dikildikten 3–4 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır.Çiçek yapısı ‘A’ tipidir. ‘Hass’ çeşidinin tozlanmasında, ‘Bacon’ çeşidi dölleyici olarak kullanılabilmektedir. ‘Hass’ düşük sıcaklıklara çok hassas ve sıcaklık -1,1C’ ye düştüğünde zarar görebilmektedir.Genellikle meyve yumurta şeklinde ve ağırlığı 140–400 g arasında değişmektedir. Serik-Antalya koşullarında, ortalama meyve ağırlığı 160-180 g olarak saptanmıştır . Meyve kabuğu siyahımsı mor, kabuk yüzeyi çok pürüzlü, kabuğu orta kalın ve soyulması kolaydır. Meyve et rengi koyu sarı, lifsiz,çekirdek küçük ve tohum yatağına sıkıca bağlıdır. Meyve etinde,yağ içeriği % 15–17 ve kuru madde içeriği % 27–29 arasında değişmektedir.Serin iklimlerde ağaç üzerinde yaz ortasına kadar kalabilmekle birlikte, çok fazla geç hasat edilirse unlu ve bozuk bir tatda olabilmektedir .Serik-Antalya koşullarında,Taşıma ve depolanmaya uygunluğu birçok çeşitten daha iyidir .

FUERTE

Meksika x Guatemala melezi olup, 1911 yılında Meksika’da seçilmiştir. Ağaç yapısı büyük ve yayılan bir yapıda gelişmektedir . Yaprakları ezildiğinde anason kokusu açığa çıkmaktadır. ‘Fuerte’, soğuklara orta derece dayanıklı ve sıcaklık -2,8 0C’ye düştüğünde zararlanma görülmektedir. Fidanlar araziye dikimden 4–7 yıl sonra, meyve vermeye başlamaktadır.Çiçek yapısı ‘B’ tipidir. Aynı çiçeklenme tipine sahip olan farklı çeşitlerin, çiçeklerinin açılma zamanlarındaki farklılıklardan dolayı birbirini tozlayabildikleri saptanmıştır . Bu nedenle tozlayıcı çeşitleri, ‘Zutano’,‘Hass’, ‘Rincon’, ‘Jalna’ ve ‘Bacon’ olabilmektedir.Genellikle meyve armut şeklinde ve ağırlığı 170–500 g arasında olduğunu bildirmektedir . Serik-Antalya koşullarında, ortalama meyve ağırlığı 300 g olarak saptanmıştır .Meyve kabuğu yeşil renkli ve üzeri puslu, yüzeyi düz ile pürüzlü arasında ortadır . Nispeten kalın kabuklu ve soyulması kolaydır. Meyve et rengi açık sarı ve lifsiz bir çeşittir .Tohum orta büyüklüktedir. Meyve etinde, yağ içeriği % 19–20 ve kuru madde içeriği % 29–30 arasında meydana gelmektedir . Ağaç üzerinde depolanması iyi olmakla birlikte, olgun meyvenin ‘raf ömrü’ kısadır

ZUTANO

Meksika x Guatemala melezi olup, 1926 yılında Kaliforniya’da seçilmiştir ve  ağacı uzun boylu ve dikine gelişmektedir. ‘Zutano’ çeşidi, soğuğa dayanıklı olmakla birlikte, sıcaklık -3,3 0C ‘de zarar görebilmektedir. Fidanlar araziye dikildikten sonra, 2–3 yaşları arasında meyve vermeye başlamaktadır . Çiçek yapısı ‘B’ tipidir. ‘Hass’ çeşidinin başarılı bir tozlayıcısıdır . Ayrıca ‘Fuerte’ çeşidini de tozlayabilmektedir . Çiçeklenme şubat ayının ortasında başlamakta ve mayıs ayının ortasına kadar devam etmektedir.Genellikle meyve yumurta veya armut şeklinde . ve ağırlığı 200–400 g arasında değişmektedir .Serik-Antalya koşullarında, ortalama meyve ağırlığı 280-290 g olarak saptanmıştır .Meyve kabuğu sarımsı yeşil renkli, yüzeyi düzgün ince yapıda ve kolay soyulmaktadır . Meyve eti açık sarı krem renginde ve hafif liflidir. Meyvenin iriliğine göre çekirdek büyük olarak meydana gelmektedir . Kaliforniya ve Güney Afrika’da tohumları klonal anaç üretiminde kullanılmaktadır. Meyve etinde, yağ içeriği % 15–18 ve kuru madde içeriği % 23–25 arasında değişmiştir .Orta derecede lezzetli bir çeşittir . Meyve verimi tutarlı ve verimliliği iyi olan bir çeşittir.Pazar değeri ve taşımaya uygunluğu orta derecededir .

ETTİNGER

İsrail’de 1947 yılında ‘Fuerte’ çöğürleri arasından seçilmiş ve baskın olarak Meksika ırkının özelliklerini taşımaktadır. Kuvvetli bir lider dal ile birlikte dik büyüme alışkanlığı vardır. Yaprakları ezildiğinde, çok zayıf bir anason kokusu bulunmaktadır.  Soğuklara ‘Fuerte’ çeşidinden daha dayanıklı olduğu da bildirilmiştir .Genellikle fidan araziye dikildikten 3–5 yıl sonra meyve vermeye başlamaktadır. ‘B’tipi çiçek yapısına sahiptir. Genellikle çiçeklenme, Mart ayının ilk haftası başlamakta ve Mayıs ayının son haftasında son bulmaktadır .Meyve armut şeklindedir . Ortalama meyve ağırlığı 170–570 g arasında olmakla birlikte .Ülkemizde Serik-Antalya koşullarında ortalama 280–300 g meyve ağırlığına ulaşılmıştır . Meyve kabuğu, parlak yeşil renkli ve kabuk yüzeyi düzgün bir çeşittir. Kabuk nispeten ince olmakla beraber soyulması kolay olmaktadır. Meyve eti açık sarı krem rengindedir. Meyve etindeki yağ oranı % 16–17,kuru madde içeriği % 27–28 olarak saptanmıştır . Çekirdek orta-geniş olup, çekirdek evine orta-sıkı bağlı ve oldukça lezzetli bir çeşittir . Meyve hasadı, kasım-aralık ayları arasında yapılabilmektedir.

Tag:
Paylaş:

Avokadonun Tarihçesi

Avokadoya Yakından Bakalım

Görüşmeyi başlat
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Merhaba, biz avocadobazaar olarak size en kısa zamanda dönüş yapacağız
Powered by