BİZİM AVOKADO HİKAYEMİZ

Bizler Alanya topraklarında sağlıklı beslenen bir ailenin fertleri olarak bu sağlıklı besinlerden biri olan Avokadoları sizlerle paylaşmak üzere bir seyahate çıktık. Alanya’daki verimli topraklarda 1950’li yıllardan beri yetişmekte olan avokado kendi şehrimizde tüketilmesine rağmen hiç bu kadar meşhur olmamıştı.

Sağlıklı yağlar barındıran başta kalp sağlığı olmak üzere insan bedeni için adeta bir mucize olan bu kıymetli besin sadece Alanya sınırları içerisinde tüketilerek kalması sanırım büyük haksızlık olurdu.

Herdem yeşil subtropik bir meyve türü olan Avokado, Dünya üzerinde 5 kıtada 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir. Avokado ismi İspanyolca’dan (aquacate veya ahuacate) türemiş ve genelikle ‘Amerikan armudu’ olarakta adlandırılmaktadır. Ama biz Alanyalılar bu meyveye ‘Avgada’ deriz.

Avokadonun yağ ve enerji içeriğinin yüksek olması, birçok tüketicide sağlıkla ilgili endişelere sebep olmaktadır. Özellikle, kolesterolü yükselteceği ve damarları tıkayarak kalp hastalıklarına neden olacağı ve yüksek kalori içeriğinden dolayı şişmanlatacağı gibi yanlış anlamalar bulunmaktadır.

Avokadonun meyve etinin yağ içeriği çeşitten çeşide ve hasat dönemine göre değişmektedir. Genellikle, meyve etinin toplam yağ içeriği %10-20 arasında değişmektedir. Toplam yağ içeriğinin yaklaşık %80-90’lik kısmını doymamış yağ asitleri içermektedir. Doymamış yağ asitlerinin de yaklaşık %90’lık kısmını tekli doymamış yağ asitleri içermektedir. Tekli doymamış yağ asitlerinin ise %95’lik kısmını oleik yağ asidi içermektedir. Avokadonun yağ içeriği, zeytinyağı ile benzer özellikler taşımaktadır.

DALINDAN

TAZECİK

DOĞRU HASATTAN

DOĞRU PAKET

HIZLI SEVKİYAT

EŞSİZ LEZZET

Avocado Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimi için muhteşem bir yağ kaynağı. İçinde sodyum ve kolesterol de yok. İçindeki folat, lif, potasyum, E vitamini, demir ile tam bir sağlık bombası. Bir avokado ortalama 19 mikrogram betakaroten ve 3.5 gram yağ içeriyor. Avokado yağı bebeğinizin sinir sistemi ve beyin gelişimi için mükemmel bir destek. Üstelik avokadodaki yağ anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik taşıyor.

Küçük bebeklerimiz 4. ve 6. aylar arasında avokado ile tanışabilir. Bebeğinizin ilk yıllarında büyümesi için karbonhidrat ve yağa ihtiyacı var. Avokado faydalari ile bu noktada yardımınıza yetişiyor. Özellikle onu çeşit çeşit gıdalarla tanıştırırken her an elinizin altında olabilir. Dilerseniz ezip, şeftalisine, armuduna, muzuna veya yoğurduna karıştırabilirsiniz.

Bu denli zengin bir içeriğe sahip olan avokadonun faydaları da insan sağlığı açısından önem arz eder. Gündelik hayat içerisinde belirli zaman aralıklarında tüketmenin akabinde avokadonun yararları gözlemlenebilir.

Görüşmeyi başlat
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Merhaba, biz avocadobazaar olarak size en kısa zamanda dönüş yapacağız
Powered by