Avokadonun Tarihçesi

Ülkemizde avokado türünün ticari yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla; FAO aracılığıyla 1970’li yılların başında Kaliforniya’dan 4 çeşit (Fuerte, Hass, Bacon ve Zutano) getirtilerek Antalya, Dalaman, Alanya, Adana ve İskenderun ekolojik koşullarında denemeye alınmıştır. Antalya ve Alanya koşullarında 1969–1983 yılları arasında yapılan bir denemede; ‘Fuerte’, ‘Hass’, ‘Bacon’ ve ‘Zutano’ çeşidinin ticari yetiştiriciliğinin yapılabileceği sonucu elde edilmiştir.Bu türün yetiştiriciliğinde, Akdeniz sahil kuşağındaki bazı alanların oldukça uygun olduğu belirtilmiştir.

1989-2004 yılları arasında Serik-Antalya koşullarında (BATEM) yapılan çalışmalarda; ‘Bacon’, ‘Fuerte’, ‘Hass’ ve ‘Zutano’ ile birlikte 1980’li yıllarda Korsika ve Kaliforniya’dangetirtilen 38 yeni çeşit Serik-Antalya koşullarında denemeye alınmıştır. Bu denemede saptanan özellikler bakımından ‘Hass’, ‘Fuerte’, ‘Bacon’ ve ‘Zutano’, diğer çeşitlerin önünde yer almıştır. Bu çeşitlere ilaveten ‘Ettinger’ çeşidinin de bölge koşullarında, iyi sonuç verebileceği görülmüştür.Bu çeşitlerin ülkemize adapte olabildikleri görüldükten sonra yayılmaya başlanmıştır.

Türkiye’nin toplam üretim alanlarının yaklaşık % 68’ini (Alanya % 35 ve Gazipaşa % 33), toplam üretiminin yaklaşık % 69’unu (Alanya % 50.5 ve Gazipaşa % 18.5), meyve veren yaşta toplam ağaçların yaklaşık % 65’ini (Alanya % 36 ve Gazipaşa % 29) ve meyve vermeyen yaşta toplam ağaçların yaklaşık % 60’ını (Alanya % 23 ve Gazipaşa % 37) oluşturduğu görülmektedir.

Tag:
Paylaş:

Avokado Çeşitleri

Görüşmeyi başlat
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Merhaba, biz avocadobazaar olarak size en kısa zamanda dönüş yapacağız
Powered by