Avokadoya Yakından Bakalım

Avokadoya yakından bakalım🥑
Avokadonun kalorisinin %75’i yağlardan gelir. Bundan kaynaklı biz diyet listelerinde yağ olarak kabul ederiz. 1/4 avokado=1 tam ceviz=5 badem=1 tatlı kaşığı yağ
Besin ögesi bakımından zengin olan Avokado göz ve kalp-damar hastalıkları için doğal bir ilaç niteliğinde🥑
Aynı zamanda muzdan daha fazla potasyum içerir. (%60 daha dazla) 💪🏼
🥑Yapılan araştırmalarda Salatalara katılan avokado antioksidan emilimini arttırdığı görülmüş. 🥑Kemik sağlığına olumlu etkileri mevcuttur.
🥑İçeriğindeki fitokimyasallar (lutein, alifatik asetogenin, b-sitosteroller,…) bir çok kanser türünü önleyici/koruyucu etki gösterir. (Literatürde araştırmaları incelerken Nijerya’da tümör ve tümörle ilişkili hastalıkların tedavisinde avokado yaprağının kaynatılmasına denk geldim.)
🥑Cilde çok iyi gelen bir meyvedir.(hem tüketerek, hem cilde uygulayarak) Ev yapımı maskelerinizde kullanırsanız yüzünüzü yumuşacık yaptığını göreceksiniz😉🧖🏻‍♀️

Zengin vitamin ve mineraller içeriği sebebiyle yetersiz beslenenler için önemlidir.
A, C ve E vitamini bakımından zengindir.
Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlar içerir.
Kalp ve damar sağlığını korur. Kalp damarlarının daralması ve tıkanmasını önleyici özelliktedir.
Kandaki kötü kolesterolü düşürücü tekli doymamış yağlar içerir.
Diğer meyvelere nazaran daha fazla protein içerir.
Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir.
Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzama ve sedef sorunları için faydalıdır.
Üreme sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.
Sahip olduğu doymamış yağ asitleriyle kolesterolün yükselmesini önleyici etkiye sahiptir.
Avokadonun 🥑 yararları arasında zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkisi de bulunur.
Sahip olduğu protein, vitaminler, mineraller sayesinde, küçük çocukların ve hamile kadınların sağlıklı beslenmesinde yararlıdır.
100 gram avokado yaklaşık olarak 165 kaloriye sahiptir.
Avokadoda 🥑 bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.
Avokado 🥑 %30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolesterolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.
Avokadonun 🥑 içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.
Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşuklukla ve rehaveti üzerinden atar.
Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avokado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.

Potasyum, böbrek fonksiyonlarına ve kalp, iskelet ve düz kasların kasılmasına yardım eden temel bir mineraldir. Ayrıca vücut hücrelerinin sıvı ve elektrolit dengesini sürdürmede önemli rol oynar.
Potasyum deposu olarak bilinen muzdaki potasyum oranı %10 iken, avokado da %14’tür. Ek olarak avokadonun şeker oranı muza oranla oldukça düşüktür

Tag:
Paylaş:

Avokado Çeşitleri

Çikolatalı Avokado Puding

Görüşmeyi başlat
Sipariş Vermek İçin Tıklayın
Merhaba, biz avocadobazaar olarak size en kısa zamanda dönüş yapacağız
Powered by